četvrtak, 4. lipnja 2026.

Ipak nešto bolje

Gradska procesija obavila se na nedjelju poslije Tielova. Vodio ju je gradski župnik, a prisustvovalo je gradsko zastupstvo, gospoda od magistrata i župljani. Od Kaptola nije bilo nikoga. Prva postaja bila je kod opatičke crkve, druga pred crkvom sv. Katarine, treća u kapucinskoj crkvi, a četvrta na Markovom trgu pred kipom bl. Djevice Marije.

Nekad nosili su nebnicu ili baldakin nad svetotajstvom gradski senatori. Malo po malo prepustili su oni taj častni posao gradskim zastupnikom, a ovi jednostavnim gradjanom. No i njim činila se ta služba tegotna, pa su i oni nerado dolazili, pače se je dogodilo, da su zvonari trkali po cielom trgu i molili gradjane, da dodju nositi baldakin. Isto bilo je s bakljonošami. Stari je bio običaj, da su gradjani zagrebački kod procesija, a takodjer na neke veće blagdane nosili baklje. I za tu službu su gradjani sada slabo marili, a oni koji su došli, bili su tako zamazani i slabo obučeni, da ih je bilo rugoba pogledati. Da se taj nered dokine, zaključilo je mješovito povjerenstvo na početku ovoga [19.] stoljeća, da se gradski senatori i zastupnici ne mogu siliti na taj posao, buduć su prvi većinom stari, boležljivi ljudi, a drugi više puta raznimi poslovi zapriečeni. Zato valja naložiti pod prietnjom kazne cehovskim majstorom, da oni tu službu vrše i da dolaze dostojnije odjeveni. Ako bi se opazilo, da ovi nerado i nemarno dolaze, neka moli gradski župnik djake, koji će taj posao obavljati sigurno s najvećim veseljem.

Bio je takodjer običaj, da su svećenici prigodom tielovske procesije nosili u zato priredjenih pokaznicah moći svetaca, koje su se čuvale u župnoj crkvi sv. Marka. Takovih pokaznica bilo je pet, razne veličine. Taj običaj dokinuo je car Josip II.








ponedjeljak, 1. lipnja 2026.

I jučer

Mnogo starija od ovoga kipa [na Markovom trgu] je kapelica Majke Božje kod Kamenih vrata. Pripoviedaju, da se ona grozna vatra god. 1674., koja je pretvorila u pepeo dobar dio Zagreba, zaustavila baš ovdje kod slike Majke Božje. Zagrebčani su toj kapelici od vajkada izkazivali veliku čast pa izkazuju i danas. Tu gore uljenice svaki dan i prolaznici rado se mole. Osobito za bolestnike davaju ovamo ulja, koje gori, da bi se izprosilo u bl. Dj. Marije ili ozdravljenje ili sretna smrt. Ta kapelica je zajedno sa kamenimi vratimi liep spomenik na nekadašnji Zagreb.

(izvor)