Jučerašnji put je planiran tako da prođemo pored poznate crkve Blažene Djevice Marije Snježne u Belecu (arhiv). Nažalost, kad sam prijepodne obilazio cinktor, sva su vrata bila zaključana, pa sam se razočaran vratio nazad u auto. Par kilometara dalje zaustavili smo se i otpočeli naš hod po Ivanščici. Pomalo improvizirana tura dobro označenim stazama vodila je prvim dijelom prema Mrzljaku, a zatim nakon strmog spuštanja do planinarske kuće Belecgrad, makadamskom cestom nazad. Nismo nikog susreli putem, što je naravno idealna situacija kada se čovjek zaputi u prirodu.
Imam samo dvije fotografije na kojima nema ljudi, pa evo.
Naišli smo na mnoge proljetnice (šafrane, jaglace, visibabe itd.), a svoje golemo neznanje pokazat ću pitanjem koji je ovo neugledan, ali simpatičan cvijet?
(Ok, našao sam naziv na internetu, ali ako mislite sudjelovati, priznaje se samo odgovor napamet.) |
Ruševine Belecgrada.
(Da, Marko, uzeo sam tvoju fotografiju!) |
Pri povratku doma oko 16 sati, primijetio sam da su vrata na cinktoru oko crkve u Belecu otvorena. Obradovah se veoma. Izgleda da se spremala misa, ali je još bilo rano, pa nije nitko bio u crkvi. Crkva Majke Božje Snježne je sigurno jedna od najljepših i najskladnijih u Hrvatskoj, pa i šire. Ova fino očuvana i restaurirana barokna crkva posebno mi se dopala jer je potpuna: stropne i zidne freske, oltari, propovjedaonica, kor, sve je ujedinjeno u skladnoj i prebogatoj pjesmi hvale Bogu i njegovim svetcima.
Stari i novi zavjet, čitava povijest spasenja, sve je tu prikazano tako živo i oku ugodno da jednostavno potiče na razmatranje i divljenje. S obzirom da sam imao uza se zahvalnu dječju publiku, uvjerio sam se koliko je lakše istine katoličke vjere jezgrovito objasniti kad možeš prstom pokazati ono što tumačiš. Eno Mojsija s pločama zavjeta, a evo i Izraelaca koji doista plešu oko zlatnog teleta. Ondje leži Jakov i u snu gleda anđele koji silaze i uzlaze tajanstvenim ljestvama do neba, a ovdje stoji sveta Barbara do svoje troprozorne kule držeći u rukama mač kojom joj je vlastiti otac odsjekao glavu. S jednog oltara gleda sveti Josip s procvjetalim štapom, a iznad drugog okrutnici podižu teško kamenje na Stjepana koji moli odjeven u dalmatiku. Gle zmije koja je zavela Evu, a latinske riječi nas vode liku one koja je popravila što prvi ljudski par pokvari.
Zadivljujuće je koliko je praktična, koliko smislena ova pouka. Mjesto da moderni vjeroučitelji uče djecu kako i muslimani i protestanti znaju krečiti zidove (kao da to ne znamo iz njihove ikonoklastičke povijesti), bolje bi bilo da ih odvedu u ovakvu crkvu i pokažu im velikane prave vjere i što su za nju trpili. Zašto ne bi uz oltar Gospe od Ružarija izmolili neko od petnaest otajstava prikazanih u medaljonima uokrug naše Majke i svetih Dominika i Katarine. A što bi tek bilo kad bi se usred toga zlata uz svjetlost svijeća začule riječi i šapat mise radi koje je sve to izgrađeno? Kada bi se usto od ovih zidova odbijali zvukovi gregorijanskog i pučkog pjevanja, svi bi likovi na njima oživjeli. Utisak koji bi to ostavilo na mlade, pa i starije bio bi dublje objašnjenje zašto trebamo Crkvu, nego svi pastoralni planovi i sinode nove evangelizacije.
Nekoliko fotografija koje ne mogu ni približno dočarati doživljaj uživo (ipak, hvala autoru).
Lijep izvjestaj i prekrasne fotografije!
OdgovoriIzbrišiPredivna Crkva
OdgovoriIzbrišiStudent iz karlovca