subota, 21. prosinca 2024.

Čudesni Toma dotakavši tvoja rebra, otvorio je, Vladaru, bogomudrima izvor dogmi

Tvojim vjernim nevjerovanjem vjernima si objavio Boga i Gospoda cijele tvorevine, i počeo si blagoslivljati Onoga koji je radi nas zemnih primio tijelo, i pretrpio križ i smrt, i prikivanje čavlima i probadanje rebara iz kojih zahvaćamo život.

Kao sluga Boga-Riječi i njegovoga neizrecivoga utjelovljenja, zahvatio si u dubinu mudrosti apostole Tomo, pa si križem kao trskom ulovio duše i izvukao ih iz dubine obmane. Tako si mrežom svojih dogmi prosvijetlio cijeli svijet i prosvijetlio pomračene duše Hindusa svjetlošću bogospoznanja. Zato se radosno naslađuješ slave Kristove, pa ga moli da pomiluje duše naše.

(izvor)

Broj komentara: 9:

  1. Tristo šezdeset četiri dana za neimendanske čestitke, a samo jedan dan za imendansku, kaže mi Dundo Bumbo. Čestit imendan!
    M. P.

    OdgovoriIzbriši
  2. Sretan imendan dragi prijatelju

    OdgovoriIzbriši
  3. Sretan imendan (retroaktivno), sretan Božić i dobar tek Tomi i svim čitateljima. Javljam vam radosnu vijest da archiveorg ponovo radi. Dostupne su knjige koje su bile nestale zbog hakerskog napada. Prebacujem zaostatke i novoskenirane knjige. U pCloud oblak i dalje budu išle knjige.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Stvarno lijepa vijest. Zahvalan sam, primjerice, na Zollnerovim katehetičkim propovijedima, prvim trima svescima; bilo bi jako lijepo kad bi bili dostupni svi svesci. Meni je to jedan od najboljih katekizama, možda i bolji od Castegnarova, Wermelskirchenova i Spiragova, iako su Castegnaro i Wermelskirchen, u hrvatskom prijevodu jezično suvremeniji i pristupačniji.
      M. P.

      Izbriši
    2. Kanio sam staviti zarez iza "prijevodu", ali mi je pogreška umakla i sledila se za vječnost, pravopisnu, a M. je P. malone poludio dok ovo nije napisao.
      Zauzvrat evo jedne dopune iz doba njegova oholog uspoređivanja Zollnerovih kateheza u izvorniku i u Buturčevu prijevodu. U tom prijevodu, pri početku trećeg sveska piše da smo dužni Bogu za grijeh dati zadovoljštinu, a izvornik dodaje: i podnijeti zasluženu kaznu, jer Zollner tu govori o dvostrukom dugu, krivično-kaznenom, tj. o naknadi za grijeh i o kazni za grijeh.
      M. P.

      Izbriši

Upute za komentiranje

Kako bi se razlikovali sugovornici, obavezno koristite neko ime ili nadimak koji možete dodati i na kraju komentara. Potpuno anonimni komentari najčešće se brišu.

Nijedan komentar objavljen na ovom blogu ne podrazumijeva ni u kojem stupnju prihvaćanje od autorâ ovog bloga mišljenja koja su u komentaru izražena.